ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI​

Hakkımızda

turkce olimpiyatlari-logo-128px@2x

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, Türkçenin dünyada yaygınlaştırılması ve Türkçe öğrenenlerin ödüllendirilmesi amacıyla 2003 yılında Türkiye tanıtım programı ile başlayan bir etkinliktir. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın birincil amacı Türkçe öğrenmeyi teşvik etmek aynı zamanda Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtmaktır. 2003 yılında 17 ülkeden 60 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen olimpiyatlar 2020 yılına kadar her geçen yıl büyüyerek dünyada ve hatta Türkiye’de Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.

Katılımcı öğrenciler “Konuşma, Okuma, Yazma, Dil Bilgisi, Şarkı, Şiir, Genel Kültür…” gibi dallarda Türkçe bilgilerini yarıştırırken kendi aralarında kurdukları ilişkiler, geleneksel sergiler, kendilerine ait kültürel etkinliklerin gösterimini yaptıkları programlar zaman içinde gelişerek dünyanın dört bir tarafına yayılmıştır.

Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, kuruluş amacı doğrultusunda çeşitli kategorilerde yarışmalar düzenleyerek Türkçenin dünyada hak ettiği konumu elde edebilmesinde kalıcı bir rol oynamak için çalışmalarına devam etmektedir.

18. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Afişleri

18. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Afişini yandaki görsele tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

* Dosya PDF formatındadır.

17 turolimp-afis-1